wertykulacja/ aeracja
Wiosenne prace należy rozpocząć od sprzątnięcia ogrodu po zimie. Przede wszystkim należy dokładnie wygrabić trawnik z obumarłych źdźbeł trawy, liści, mchu oraz igieł opadających z drzew i krzewów. Na małych powierzchniach wystarczą dobre grabie lub lub podobny do nich skaryfikator o grubych zębach, ale na większych powierzchniach niezbędny będzie wertykulator elektryczny lub spalinowy. Częścią roboczą tego urządzenia są wałki z nożami, które pionowo tną darń i ziemię na głębokość kilku centymetrów, wydobywają na powierzchnię spilśnione resztki oraz usuwają mech. Wertylulacja lub porządne grabienie nie tylko doprowadza więcej tlenu do korzeni, ale ułatwia wnikanie w głąb gleby składników odżywczych oraz wody.
Efekt rozluźnienia gleby będzie trwalszy, jeśli po zakończeniu pracy posypiemy trawnik gruboziarnistym pisakiem.
cięcie drzew i krzewów
Na wiosnę bardzo ważne jest także, aby przyciąć odpowiednio drzewa i krzewy, sposób przycinania oraz termin cięcia zależy od gatunku rośliny. Dobrze przeprowadzone cięcie pomaga zachować roślinom pokrój i przede wszystkim wspomaga kwitnienie.
porządkowanie rabat bylinowych
Kolejnym etapem wiosennych prac w ogrodzie jest uporządkowanie rabat bylinowych. W pierwszej kolejności ścinamy suche pędy, wygrabiamy resztki roślin z rabat oraz dosypujemy ubytki ziemi, ewentualnie kory.
Wczesna wiosna to również dobry czas na usunięcie zimowych zabezpieczeń z roślin, rozgarnięcie kopców z ziemi wokół róż.
nawożenie
Ostatnim bardzo ważnym etapem porządków wiosennych jest nawożenie. Po długiej zimie należy wspomóc rośliny oraz trawnik odpowiednim nawozem.
Najprostszym i najłatwiej dostępnym sposobem jest zastosowanie nawozów mineralnych, najlepsze są mieszanki wieloskładnikowe, gdyż zawierają wszystkie potrzebne roślinom makro- i mikroelementy.
Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z ilością nawozu. Trawników oraz roślin nie powinno zasilać się podczas suszy ani podczas deszczu, najlepiej przystąpić do nawożenie , gdy rośliny są suche, a gleba wilgotna. Nie bądźmy jednak zbyt gorliwi i nie przesadzajmy z zasilaniem trawnika. Zbyt duża dawka może doprowadzić do uszkodzenia roślin.”Przekarmioną” trawę będziemy musieli często kosić, w dodatku zmniejszy się jej odporność na choroby.