Do sprawnego podlewania małych trawników wystarczy przestawiany zraszacz lub zwykły wąż ogrodowy. W większych ogrodach podlewanie warto jednak usprawnić i zastosować automatyczny system podlewania, który zwolni nas całkowicie z obowiązku dostarczania roślinom wody.
Przy dobrze zaplanowanym systemie trawnik jak i rabaty roślinne podlewane są precyzyjnie oraz co bardzo ważne oszczędnie. Instalacja składa się z ukrytych pod ziemią zraszaczy, elektrozaworów, przewodów doprowadzających wodę oraz sterownika, którym programujemy godzinę oraz czas podlewania.
Po otwarciu przepływu wody jej ciśnienie powoduje wysunięcie się dysz. By system nie pracował w czasie deszczu lub zanim ogród nie przeschnie warto zamontować czujnik deszczu oraz czujnik wilgotności gleby.
Trawa pozbawiona wilgotności szybko żółknie i bardzo szybko traci wszelkie walory estetyczne.
Warto więc zadbać, by wody mu nie brakowało.
Najlepsze efekty daje podlewanie wczesnym rankiem, kiedy ziemia i powietrze są chłodne (zanim słońce zacznie mocniej grzać woda wniknie w podłoże, natomiast w czasie upału duża jej część od razu paruje).
Trawnik jest dopiero wówczas podlany , gdy wilgoć spłynie na przynajmniej 10 cm.
Lekkie nawilżenie , nawet bardzo częste jest dla trawnika niekorzystne. Woda dociera płytko, korzenie szukają jej w powierzchniowej warstwie gleby, więc nie rozwijają się wgłąb. Trawa staje się wtedy bardziej wrażliwa na suszę oraz słabo pobiera związki mineralne.
Trawnik należy również podlewać równomiernie, żeby nie było na nim suchych wysp.
Automatyczny system nawadniający to najlepsze co możesz zrobić dla swojego ogrodu.