Żywopłoty odgrywają najczęściej rolę ogrodzenia, które ma izolować ogród od otoczenia. Izolacja od otoczenia  jest niezbędna zwłaszcza w miejscach narażonych na dokuczliwy hałas np.: przy trasach komunikacyjnych, zakładach przemysłowych.  Zdarza się również, że żywopłot odgradza ogród od uciążliwego sąsiada lub jest barierą wizualną dla ciekawskich 😉

Wczesna wiosna to idealny moment na sadzenie żywopłotów.
Przed jego posadzeniem powinniśmy się jednak zastanowić nad kilkoma aspektami. Z pewnością jedną z zasadniczych spraw jest dobór gatunku rośliny, niezmiernie ważne jest również posadzenie odpowiedniej liczby roślin w odpowiednich odstępach (będzie to miało duży wpływ na wygląd i gęstość żywopłotu za kilka lat). Przed ostateczną decyzją warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
– Jaką funkcję ma pełnić żywopłot? Czy ma osłaniać ogród od sąsiadów, od hałasu ulicy, od wiatru? Może wykorzystać go do oddzielenia poszczególnych części ogrodu?
– Czy na jego tle będą posadzone rośliny?
– Czy ma być to żywopłot zimozielony? jakiej wysokości? a może liściasty/ kwitnący? formowany/ nieformowany?
– Jakie warunki siedliskowe jesteśmy mu w stanie zapewnić? ile czasu będzie wymagała jego późniejsza pielęgnacja?

A co jeśli mamy duży ogród i do posadzenia setki roślin? Jak to zrobić? Jeśli mamy dużą ilość sadzonek, bądź też duże rośliny do posadzenia najłatwiej i najszybciej można to zrobić przy pomocy świdra spalinowego.

Przy użyciu świdra jesteśmy w stanie posadzić 300 metrowy żywopłot w ciągu jednego dnia (przy użyciu od 300 do 400 roślin w zależności od rozstawy).
Stosując 1,5-2m rośliny tworzymy gotowy żywopłot w jeden dzień!!!

Zapraszamy do współpracy.

JM Garden

tel. 504 401 426 /502 669 772