Arboretum w Rogowie to jeden z największych ogrodów dendrologicznych w Polsce, jego powierzchnia to ponad  53 hektary. Położony jest w przerzedzonym lesie i ma charakter parku leśnego.

Na jego obszarze znajdują się jedne z najbogatszych i najciekawszych kolekcji drzew i krzewów Europy Środkowo-Wschodniej.

Arboretum utworzone zostało z myślą o doświadczalnym leśnictwie, dlatego początkowo miały znajdować się tam głównie drzewa obcego pochodzenia, jednak po II Wojną Światową zaczęto sadzić pojedyncze okazy ozdobnych drzew i krzewów, które dały początek niezwykle bogatym i różnorodnym kolekcjom dendrologicznym.

Obecnie arboretum jest  placówką naukową, która oprócz funkcji edukacyjnych i badawczych pełni także rolę pięknego ogrodu udostępnionego dla zwiedzających.

Nad arboretum korony swe roztaczają malownicze, 150-letnie sosny, które dodają temu miejscu uroku i tajemniczości, a przy okazji tworzą specyficzny, łagodny mikroklimat. Każdy, kto chce uciec od zgiełku miasta i odetchnąć świeżym powietrzem, znajdzie tam z pewnością swoją oazę spokoju

Arboretum w Rogowie jest jednym z tych miejsc, które każdy prawdziwy miłośnik ogrodów w Polsce powinien odwiedzić.

 

http://arboretum.sggw.pl